Miditáció útja - felkészülés, gyakorlás, fajtái, hatások. Miért tesszük?

A meditációval az a probléma, hogy rögtön mentális világot akarjuk vele meghódítani, a helyett hogy a legalsobb fokozatokat átdolgoztuk volna. Ez olyan mintha valaki rögtön egyetemi tanulmányokba kezdene anélkül, hogy elözőleg iskolát végezne a saját egyéni alaptermészete szerint. Ez a szakadék átugrása mindig súlyos végzetes következvényekkel jár.

A legfőbb oka onnak ered, hogy a legtöbb ismeret ebben a témában keletről származik, ahol az anyagi és az asztrális világokat figyelmen kivül hagynak, csupán mint Mayát (káprázatot) szemlélik.

Fontos fokozatos fejlődés, tanulás és megértés. Alapvető ismeretek nélkül nem lehet felfogni isteni rendet és együttműködni vele.

Itt nem fogunk kitérni a fizikai, éteri, asztrális, mentális világok megismerésére, hanem csak gyakorlati utasításokkal foglalkozunk. Erről ingyenes letölthető irodalom az aláhúzott címszavak alatt található.

Kezdjük megkülönböztetéssl. A koncentrációs képesség úgy fejleszthető, ha nagyon kicsi dologra koncentrálunk.

A meditációs képesség akkor felkeleszthető, ha valami nagyon tágasra gondoljuk Isten megismerésére, a felsőbb Én feloldódása Őbenne.

Meditáció – latin meditor szóból ered, amely elmélkedem, gondolkodom jelentésű.

A meditáció, mint a filozófia igazságai és a vallások eszmevilága megismerésének speciális módszere. Az emberi Én értelmezése, a származására, rendeltetésére vonatkozó kérdések a homo sapiensre jellemző absztrakt gondolkodással egy időben kerülnek a felszínre.

Ha csak a saját magán meditál, emlékezzen  a széles körben ismert görög aforizmára: „Ismerd meg magad, és az egész világot ismered meg”, odajut, hogy megismerve saját magát, gyorsan fejlődik, magasabb szintekre jut el, és úgy ismeri meg a saját magát mint a rendszert, medutációs gyakorlat

megtanulja kontrolálni a pszichikumát, gyógyítani, tisztánlátni és más természetfeletti képességeket. Azt is megérti, hogy az élete nem csak önmagáért van, hanem része egy kozmikus tervnek, amelynek megvalósítója lehet.

A meditáció első szakasza – az ellazulás állapota, a külső objektumokra való reagálás, érzékelés kikapcsolása, és a belső másodlagos zavaró ingerektől, érzelmektől való elszakadás.

A másik – a meditáció befejező szakaszában, a megvilágosodás, amely a meditáció eredménye, és egyben helyes végrehajtás kontrollja is.

Szűkebb értelemben meditációnak nevezik az ember pszichikai és gondolkozó képessége kiszélesítését szolgáló gyakorlatokat.

Tágabb értelemben az ember önmegvalósításának eszköze, amikor előkerülnek az Én rejtett lehetőségei - a gyógyulások, az extraszensz képeségek, változások a viselkedési sztereotípiáiban.

A meditációs gyakorlatok végső célja olyan tudatszint kidolgozása, amelyet kozmikus tudatnak nevezünk. A kozmikus tudat szókifejezés használói általában a keleti tanításokat követői használjak, és a pszichiátriai osztályokra kerülnek. Ez nem általános összefüggés, mert vannak egyének, akik hajlamosak a pszichiátriai betegségekre, függetlenül attól, hogy jógáznak vagy sem. Sokkal több esetről tudunk, amikor valaki pszichiátriára kerül az által, hogy tudománnyal, vagy művészettel foglalkozik, vagy csak elsüljed a mindennapos feladataiban.

Az elme kettős, fordítható kifelé, az érzékelés világa vagy befelé, a szellemi válóságok világa felé. A meditáció az akaratlagos befelé fordulás tudománya, a tudat elegendő ideig fenntartott olyan állapota, amelyben felismerjük annak belső természetét, amin meditálunk. Ez nem visszavonulás az élettől, nem beleveszés az érzelmes álmodozásba. Ez egy eszköz, amellyel irányíthatjuk mendennapi életünket, és elérjük saját sorsunk kézben tartását.

              Meditáció gyakorlatokhoz felkészülés

Ülő meditációs pozícióban a tenyerek a térdeken

tenyérrel lefelé (zárt kéz) vagy

tenyérrel felfelé (nyitott kéz).

Amikor a tenyér nyitott, a hüvelyk- és utóujj összekapcsolódik gyűrűbe, a többi három ujj előrenéz (dhjána mudrá). Ez a pozíció egyidejűleg zárja a biomezőt (ami segít az elme stabilitását és az értelmi-lelki egyensúlyi állapotot), és ráhangolja a meditálót a kozmikus energiával való feltöltődésre. A zárt vagy nyitott kéz használata intuitív módon a meditálótól függ. Meditációs pozícióba helyezkedve, arccal kelet felé, a légzés ellenőrzés alá vonjuk. Érezni kell mindegyik belégzést és kilégzést. A légzés kontroll után az ellazulás fázisa következik.

Az ellazítás két alaptípusát használhatjuk:

a teljes ellazítás módszerét, amely hosszabb ideig tart, de hatékonyabb,

a másik – a pillanat alatti ellazulás, kevésbé hatékony, ha nincs jól begyakorolva.

Az első módszert alkalmazzák az autogén tréningekben és a transzcendentális meditációkban,

a másodikat, amely jóga eredetű, a karate- és u-shu-iskolák használják.

A teljes ellázítás módszer – a teljes relaxáció. Keresztbe tett lábakkal egyenes derékkal

ülünk. Tudatunkat a belégzésre és kilégzésre összpontosítjuk:

„Hosszan belégzés, hosszan kilégzés, rövid belégzés, rövid kilégzés, érzem lélegzetem – belégzés, érzem lélegzetem – kilégzés, testem ellazul – belégzés, testem ellazul – kilégzés, milyen megnyugtató érzés – belégzés, milyen megnyugtató érzés – kilégzés, követem a gondolataimat – belégzés, követem a gondolataimat – kilégzés, ellenőrzőm a gondolataimat – belégzés, ellenőrzöm a gondolataimat – kilégzés, ellazulok – belégzés, ellazulok – kilégzés, nyugalom és csend honol – belégzés, nyugalom és csend honol – kilégzés.”

Fekve minden testrészre gondolva egyesével ellazulunk.

1. a pillanatnyi ellazulás – a fentiektől eltérően a hátán fekve megfeszítjük testünk minden izmát, és hagyjuk őket ellazulni, amennyire csak lehet.

2. még hatékonyabb lehet, ha a kéz, láb, törzs megfeszítésével egy időben figyelmünket a napfonatra összpontosítjuk, elképelve, hogy a prána a test összes többi részéből ide áramlik. Ez után elképzeljük és érezzük, hogy a prána a napfonatból kiáramlik, és elárasztja a test minden porcikáját. Ez után melegséget fogunk érezni a testünkben. És térjük át a meditáció tárgyára- kérdésre.

3. az ellazulás hatékonyságát könnyű ellenőrizni – hirtelen szorítsuk ökölbe ujjainkat, és ha a test mentén fekvő kinyújtott karok „felugranak”, akkor az ellazulás jól kiviteleztünk. Ha ülve készültünk fel a meditációra, akkor hirtelen ökölszorítás után a testünket puhának és lazának kell éreznünk.

4. zárjuk el magunkat a külső zajoktól egy asztrális haranggal. Mentális zárjuk el magunkat egy üveg belsejébe, vagy építsük magunk körül egy üvegfalat, amelyen keresztül semmilyen hang nem szűrődik át.

A meditáció folyamata

A meditáció célja az egység megvalósítása az alsóbb elme és a Magasabb Én magasabb természete közt. Szükséges előfeltétel a test, az érzelmek és a gondolatok ellenőrzése, ez pedig megköveteli a cselekedete, a vágyak és a beszéd ellenőrzését.

Előkészület: lazítsa el testét, és harmonizálja érzelmeit. Tartsa ébren az elmét, s telítse akarattal. Helyezze fegyelmének középpontját a Magasabb Énbe.

Szétválasztás: gondolatban erősítse meg, hogy „Nem fizikai test vagyok. A Szellemi Én vagyok. Nem az érzelmek vagyok. A Szellemi Én vagyok. Nem az elme vagyok. A Szellemi Én vagyok.”

Meditáció folyamata: jelentse ki: „Az isteni Én vagyok. Halhatatlan. Örökkévaló. A szellemi fényt sugárzó. Én vagyok AZ a világosság, AZ a világosség és vagyok. A bennem lévő Én, az Atma, egy mindenben lévő Énnel, a Paramatmával. A mindenben lévő ÉN vagyok. Az az ÉN vagyok. Az Atma és a Paramatma egy. Én AZ vagyok. Az én vagyok.”

A meditáció ideje: kezdetben 5 perc, amit fokozatosan növeljen 15-20 percre. A legmegfelelőbb napszak a napkelte, a dél és a napnyugta. Hagyja abba a meditálást a fejfájás bármely kis jelére.

Befejező fázisok: Fordítsa figyelmét a) a formai elmére, melyet megvilágít az intuíció, és amelyre az válaszolni képes, b) a szellemi világossággal megvilágított érzelmekre, c) a szellemi akarattal áthatol testre, amelyet az egész nap folyamán belsőleg vitalizál és összefog, emlékeztetve az Isteni Jelenlétre a SZÍVBEN, a belső halhatatlan Uralkodóra, aki minden lény szívében lakozik.

Befejezés: Lazítsa el elméjét, és engedje, hogy a meditáció felemelő hatása folytatódjon a nap többi tevékenységében.

Meditáció fajtái 

Itt csak három fajtát irjük le

  •  meditáció mantrákon 

  • meditáció csakrákon

  • meditáció tudat kiterjesztésén

Meditáció a mantrán

A mantrák kiejtésekor meghatározott vibrációk jönnek létre, ami a pszichikum megváltozásához vezet a kívánt irányban. Meditáljunk az OM  vagy AUM, vagy AOUM az Abszolút hangbani analógiára.

Gyakorlat.

Az OM-ra meditáció fokozatai:

1. Meditációs pozíció elfoglalása és ellazulás. Felkészülés a meditációra, a tudatot a külső problémáktól kell megszabadítani. 1-2 percnél ne tartson tovább.

2. Csukott szemmel kántálják: A-O-U-MMM. Minden hangot egy hangon szólaltassanak meg, folyamatosan, szünet nélkül, egyforma hang. Erővel és az M kiejtésénél ideje az összes magánhangzó idejével legyen egyenlő. A kilégzés fázisában kántálják AOUM, az indiai tradíció szerint háromszor, majd belégzés, így 6, 9, 12, 15… 108-szor. A teljes AUM 108 ismétlés. Érdemes számlálót használni. A mantrázás folyamatában (a szemek csukva) képzeljék el a kozmosz,  a csillagokat, a világegyetemet korlátlan mélységét. Érzékeljék az AUM mantrázásakor, hogy testük, agyuk, elméjük elkezdve együtt rezonálni a Kozmosz ritmusával, légzésük egybeolvad a Kozmosz légzésével. Valójában az a tény, hogy adott pillanatban kiejtik az AUM mantrát, nem más, mint az energiák kozmikus átalakulása saját maguk számára. Ez objektív tény, és a Kozmosszal való egységet tükrözi. Folytassák a mantrázást, amíg nem lesz diszkomfort érzésük, és ekkor, mielőtt kinyitnák szemüket, várjanak 1-2 másodpercet, hogy lassú, folyamatos legyen az átmenet az érzékszerveik számára. A gyakorlatot először elég 3-szori, majd 6-szori mantrázással kezdeni. Ne terheljék túl magukat.

3. Ennek a fokozatnak a gyakorlása csak egy héttel a korábbi fokozat gyakorlása után kezdődhet. Az AUM hangos mantrázása csukott szemmel átváltozhat hangtalan gondolati mantrázásba. Fontos, hogy a nyelv, az ajkak, a szájpadlás eközben ne imitálja a hangzást, mozdulatlan maradjon. A mentális mantrázásnál ugyanazokat a rezgéseket kell tapasztalni, mint a hangos mantrázás során.

4. Folytassák a gyakorlatot 1-2 hétig. Akkor sikeres a gyakorlat, ha zizegő hangzás keletkezik hangos vagy gondolati mantrázásnál.

AZ AUM (OM) mantrát nemcsak kilégzéskor, de belégzéskor is meg kell tanulni kiejteni, bár ez sokkal nehezebb. A belégzéskor való OM-mantrázáskor a Legfelsőre összpontosítanak, és arra, hogy a legjobb és legtisztább, az, ami beáramlik a szervezetbe. Átmeneti fokozatként alkalmazhatjuk a gondolati mantrázást, amikor a rezgésekre összpontosítunk.

Érdemes más mantrameditációkkal megismerkedni a SZOHAM , HAMSZO, AUM TAT SZAT AUM, AUM TAT TVAM ASI AUM, OM MA NI PAD ME HUM. Ezek a mantrameditációk nagyon hasznos hatással vannak az ember fejlődésére, és a következő fokozatok a fent leirt kezdő meditációknak. A mantrameditációk hatásai: megnyugtatnak, létrehoznak szellemi tisztaságot, az asztrális test tisztaságát segítik elő.

Az OM mantrazása közben az ember gondlatban magasan fejlett, szellemiekben és intellektuálisan élenjáró emberek közöt találja magát, így  az egregorhatás lép életbe, és egregoriális védelem is kialakul.

Meditáció a csakrákon 

Ahhoz hogy az ember irányítani tudja a prána áramlatait a szervezetében, például az öngyógyítás és a gyógyítás céljából, első sorban fel kell ismerni a csakrákat, meg kell tapasztalni működésüket. Hatása: meditáció csakrákon megerősítik a lelki egyensúlyt, fejlődnek az intellektuális képességeink, a belső energia irányítása hatására felébrednek a képességeink.

Nehezíteni érdemes meditációs gyakorlatokat például:

A tudat kiterjesztésére irányuló meditációkkal.

Itt tágabb fogalmakra kell meditálni, , összhangba hozni a saját pulzusunkat a Föld bolygó lüktetésével, az Énünket kiterjeszteni a Kozmoszban és egyé válni vele.

Meditáljunk és nem várunk el semmit sem magunktól, sem Istentől. Csak meditálunk az egyetemes Fényre, a szívünkre, a szeretetre, így leggyorsabban eljutunk az eredményhez.

Ennek a meditációnak a hatása abban nyilvánul meg, hogy a tananyagokat, összefüggéseket, részleteket könyebben megértjük, a gondolkodás tisztul, az intellektus relaxál.

 

Ajánlott irodalom, és  a könyv ingyenes letöltése:

J.I. Wedgwood: Meditáció kezdőknek ITT.

Haladoknak: Geoffrey Hodson, Meditáció az okkult életről ITT.