Gyorsolvasáshoz napi tipp

A mai gyakorlatunk a fixációs szélesség növeléséről szól.

I. Bemelegítés

Első szakasz.

Használjuk vonalas füzetet, jelöljük be oldal közepét és minden soron a bejelölt ponttól balra és jobbra írjuk be egy számot, számokat nem ismételjük. Köztük lévő távolság első alkalommal 5 cm legyen. Ezzel elkészítjük az 1. számú gyakorló lapot. Vegyük elő a takaráshoz szükséges kartont. (A különböző nagyságú kartonokat értelemszerűen a különböző szélességű sorok takarásához használhatjuk.)

A karton funkciója: emelje ki azt a sort, amelyet látni akarunk, miközben az az alatta lévő sorokat eltakarja. Az oszlopok „soraiban” a középen elhelyezett jel, és a kartonlap használata a következő célt szolgálja: irányítja, hogy hová kell fixálnunk, hol a fixációs pont. Oda kell fixálnunk, és egyidejűleg kell látnunk a sor két szélét – számokkal vagy betűkkel.

Addig ne húzzuk lejjebb a takaró kartont, amíg az adott sort egész szélességében élesen nem látjuk, miközben középre fixálunk. A szem csak függőleges irányban mozoghat.

Menjük végig a lapon. Ez utána szélesítsünk a távolságot még 2 centiméterrel. Ismétljük a gyakorlatot. Két centiméterrel szélesítsünk a távolságot, amíg 10-12 centire nem nő. Ugyan ezt csináljuk betűkkel is. Ez lesz a 2. számú gyakorlólapunk számok helyett betűket írunk be.

Ez után használjuk egy kockás lapot, melynek a sorok között távolság kisebb és ezen ismételjük meg a gyakorlatot úgy, hogy a kockáslap közepétől első sorban 5 cm távolságra először számokat írjük be utána betűket.

Ez a gyakorlat gyorsan végezhető. Ezek a gyakorlatok maximum 10 percet vesznek igénybe.

Természetesen ez sem megy azonnal, bármilyen egyszerű is. A szemünk hamar elfárad. Ilyenkor pihenjünk néhány másodpercig becsukott szemmel, és utána folytassuk a munkát. A szemünk kezdetben nem engedelmeskedik. Nem egy, hanem két fixálással dolgozik, balról jobbra „ugrik”, amit alig érzékel. Legyünk türelmesek! 2-3 percet foglalkozzunk egy-egy gyakorlólappal, és haladjunk tovább.


Második szakasz
Vegyük elő egy könyvet, oldal szélessége minimum 30 karakter, maximum 60 karakter, centiméterekben 10-20 cm széles. Jelöljük be 10 oldalt mind a két fajta gyakorlathoz. Minden gyakorlathoz újabb 10 oldalt használjuk. Ez lesz a mérce.

Készítsük elő a megfelelő méretű takaró kartonlapot.

Most a sor közepére fixáljuk is 2-3 másodpercig foglalkozzunk egy-egy sorral, és utána haladjunk tovább. Közben pihentessük a szemünket. Teljes kikapcsolás, lazítás. Egy-egy feszültséget okozó munka után leülünk az asztalhoz fejünket a kezünkbe temetve és pihenünk. Becsukott szemünket a tenyerünkkel takarjuk el. Érezhetően felfrissülünk, könnyebben folytathatjuk munkánkat. A szem rugalmasságának növelése közvetlen érdeke mindenkinek.

A ritmikus szemmozgás begyakorlását, a fixációszélesség növelését ezek a gyakorlatok megkönnyítik.

Harmadik szakasz.

Ismételjük meg a gyakorlatot most már takarás nélkül, szabadon, mintha olvasnánk. Most is középre fixáljunk, és addig ne lépjünk a következő sorra, amíg az adott sort élesen nem látjuk.

A takarással ideális helyzetet állítunk elő az adott sor kiemelésével. Amikor szabadon (karton nélkül ) gyakorlunk, közelítünk a valóságos helyzethez.

Megjegyzés: Azért van szükség ilyen eszközök alkalmazására, mert ha azonnal alkalmazni akarnánk széles fixálást, azt számos tényező akadályozná, elsősorban a szöveg megértésének az igényét. Ezekkel az eszközökkel tudjuk leggyorsabban és leghatékonyabban elérni a szemműködés fejlesztését.

Végezzük a jövőben ezeket a gyakorlatokat, napközben akár többször is 3-4 percig. Ha egy hétig rendszeresen elvégzünk a gyakorlatokat, és egy napot nem, akkor érzékelhetjük igazán azok hiányát.